آموزش جامع هشتگ ها در ایستاگرام (2019)

 

هشتگ ها در اینستاگرام به شدت موضوعی کلیدی هستند. هشتگ ها را در فضای اینستاگرام می توان چیزی شبیه کلید واژه ها در بحث سئو و جست وجوی گوگل نامید.

 

هشتگ ها برای ما دو کاربرد مهم دارند :

1- دسته بندی محتوا

۲- نفوذ و دیده شدن محتوا

 

دسته بندی محتوا

 

ماهیت اصلی هشتگ ها ایجاد ساختار موضوعی و دسته بندی محتوا است. مثلا من محتوایی در زمینه – نحوه ایجاد ارتباط ما در اینستاگرام قرار میدهم. حالا وقتی که هشتگ (#ایجاد ارتباط کاری را برای آن پست قرار میدهم، پست من نیز در این دسته بندی قرار می گیرد و هرکس که این هشتگ را جست و جو می کند، آن را نیز مشاهده می کند. در اینجا می توان از هشتگ های عمومی و خصوصی استفاده کرد.

 

 هشتگ خصوصی

 

این هشتگ ها، نام های جدیدی هستند که شما برای محصولات، خدمات، کمپین ها و رویدادهای خود استفاده می کنید.

این هشتگ ها به صورت عمومی جست وجو نمی شوند و تنها وظیفه ساختاردهی و آدرس دهی به مجموعه محتواهای شما در رابطه با موضوع دلخواه را دارند. معمولا هشتگ های خصوصی توسط خود ما ترویج پیدا می کنند.

به عنوان مثال زمانی که کتاب پول نو را نوشتم، بلافاصله هشتگ (#پول نو) را در اینستاگرام ایجاد کردم. سپس برای هر محتوایی که با این کتاب مرتبط است این هشتگ را قرار میدهم.

حالا می توانم از افرادی که علاقه مند به مطالب و مرتبط با این کتاب هستند بخواهم که هشتگ را جست وجو کنند.

یا اینکه شما یک مراسم دورهمی برای مشتریانتان بنام دورهمی خوب ها برگزار کرده اید. حال می توانید برای این که تمام عکس های مربوط به این دورهمی به آسانی پیدا شوند و در کنار یکدیگر قرار گیرند، از مهمانان خود بخواهید که عکس های خود از این مراسم را با هشتگ #دورهمی خوب ها در اینستاگرام قرار دهند.

برای انتخاب هشتگ های خصوصی حتما از هشتگ هایی استفاده کنید که قبلا توسط دیگران استفاده نشده اند.

در هشتگ خصوصی محتوا باعث ترویج هشتگ خواهد شد.

 

هشتگ عمومی

 

هشتگ عمومی شامل موضوعاتی می شود که همه افراد به دنبال آن هستند، مانند (#آموزش_فروش #ویدیو_طنز #کنسرت_ایرانی# نصب کولر #عکس_منظره) این هشتگ ها از قبل وجود دارند و احتمالا زمانی که آنها را جست وجو می کنیم، محتواهای زیاد دیگری نیز در کنار محتوای ما قرار می گیرند.سعی کنید برای پست های خود از هشتگ های عمومی مرتبط و پرکاربرد استفاده کنید.

در هشتگ عمومی هشتگ باعث ترویج محتوا خواهد شد.

 

نفوذ و دیده شدن محتوا

 

امروزه دیگر از هشتگ ها فقط برای کارکرد اولیه شان که دسته بندی موضوعی بوده است، استفاده نمی شود. اگر از هشتگ ها به شکلی درست و فکر شده استفاده شود، می تواند به خوبی باعث ترویج و دیده شدن محتوای ما در محیط اینستاگرام شود و همچنین به دست کسانی که فالوور ما نیستند، برسد.

این امر می تواند به شدت به جذب و افزایش ارگانیک فالوورهای ما کمک کند.

سعی کنید برای انتخاب هشتگ های مناسب وقت بگذارید و هشتگ های پرطرفدار و مرتبط با موضوع و مخاطبان خود پیدا کنید. ببینید که چه هشتگ هایی بیشترین استفاده را داشته اند و افراد چه هشتگ هایی را بیشتر استفاده می کنند.

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد که در بحث تبلیغات نیز به آن اشاره کردم، توجه به تناسب مخاطب با محتوا است؛ یعنی صرفا به تعداد توجه نکنید.

گاهی ممکن است مخاطبان یک موضوع، بسیار کم باشند هشتگی کلا ۱۰۰ بار استفاده شده باشد؛ اما مخاطبان آن، ان بالقوه ای باشند و تعداد بالایی از آنها قابلیت تبدیل به مشتری را داشته باشند.

 

هشتگ غیرخطی

 

در انتخاب هشتگ های مرتبط حتما نباید هشتگ کاملا مرتبطی را انتخاب کنیم. مثلا فرض کنید شما یک پست درباره نحوه پخت مرغ با آرد سوخاری۔ قرار داده اید، می توان هشتگ هایی مستقیم مانند (#مرغ_سوخاری # آرد سوخاری #آرد #مرغ #آموزش_طبخ مرغ سوخاری) قرار داد؛ اما می توانیم هشتگ های هوشمندانه تری را نیز انتخاب کنیم.

مثلا بررسی می کنیم که هشتگ (#نهار خوشمزه بسیار طرفدار دارد و استفاده می شود. استفاده از این هشتگ نیز می تواند برای محتوای شما بسیار عالی باشد و مخاطبان علاقه مندی را جذب خود کند.

 

هشتگهای موج

از هشتگ های پرتعداد نامربوط که موج روز هستند، به هیچ عنوان استفاده نکنید. ممکن است در یک هفته هشتگ (#ازدواج فلان بازیگر) خیلی پراستفاده شود. دیده ام بسیاری از افراد در زیر محتوای خود که کاملا هم تخصصی است، از این هشتگ نیز استفاده می کنند و تصور می کنند با این کار دیده می شوند.

این عمل علاوه بر جنبه غیرحرفه ای اش، از نظر فنی نیز کارکردی منفی برای شما دارد.

برای اینستاگرام شاخص درگیر شدن مخاطب با محتوا بسیار اهمیت دارد و یکی از عواملی که باعث می شود محتوای شما در اکسپلور اینستاگرام بیشتر دیده شود، بالا بودن نرخ همین شاخص است؛ یعنی الگوریتم های اینستاگرام بررسی می کنند که چند نفر از کسانی که این پست برایشان نمایش داده شده است، آن را مشاهده کرده اند، لایک کرده اند و برای آن کامنت گذاشته اند؛ همچنین چه مقدار زمان را بر روی آن توقف کرده اند.

 

خطر هشتگ

خطر هشتگ های نامربوط، منفی شدن همه شاخص ها است.

 

زیرا ذهن مخاطبی که آن هشتگ را جست و جو کرده است به دنبال چیز دیگری است و اتفاقا محتوای شما برایش یک اسپم آزاردهنده محسوب می شود و هیچ توجهی نیز به آن نخواهد داشت.

 

 نکته کلیدی در استفاده از هشتگها

سعی کنید بیش از ۹ هشتگ برای پست های خود استفاده نکنید

همچنین از آنجا که هشتگ ها را می توان در کامنت ها نیز استفاده کرد، اگر می خواهید بیش از ۳ هشتگ استفاده کنید، حتما برای نظم بهتر و آراستگی ظاهری محتوا، آنها را در کامنت درج کنید.

منبع کتاب پولینستاگرام